Haber

2. Halk Dansları Festivali Bornova’da Başladı

Bornova Belediyesi’nin birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte düzenlediği 2. Halk Oyunları Şenliği başladı. Bornova Büyükpark’ta açılışı yapılan ve 4 gün boyunca ilçenin farklı noktalarında devam edecek olan festivalin ilk gününde sergilerden panellere, dans gösterilerinden stant açılışlarına ve konserlere kadar birçok etkinlik gerçekleşti. Standın açılışını yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Kültürel değerlerimizi yaşatmak adına gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik çok önemli.”

2. Halk Oyunları Şenliği kapsamında ilk gün renkli görüntülere sahne oldu. Bornova ve İzmir’de faaliyet gösteren birçok kültür derneği Büyükpark’ta stant kurdu. Tarık Bektaş’ın hazırladığı ve 10 Haziran 2023’e kadar devam edecek olan ‘Sandık Kokusu’ ve ‘Balkanlar Fotoğraf Serisi’ Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

PANEL VE ​​KONSER

Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu, “İzmir Balkan Göçmenleri Geleneksel Dans Kültürü Paneli” ve “Balkanlardan Anadolu’ya Türk Halk Müziği Konseri”ne ev sahipliği yaptı. prof. Moderatörlüğünü Mehmet Öcal Özbilgin’in yaptığı panelde Dr. Tuncay Başoğlu ve Ali Şengün konuşmacı olurken, Seyfettin Çiftlikçi onur konuğu olarak katıldı. Panelin ardından Öğr. Gör. Yönetmenliğini Tufan Güldaş’ın yaptığı konser, Bornovalılara unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ilk gününden itibaren büyük ilgi gören festival ile kültürel değerleri yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu bilinçle halk oyunlarımızı yad ettik. düzenlediğimiz festival ile kültürümüzün en önemli unsurlarından biri haline geldi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

odemis-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu