Teknoloji

Discord Türkiye Hakkında Korkunç İddialar: Ses Kayıtları ve Kullanıcı Bilgileri Devlete Satılıyor!

Dünyaca ünlü topluluk oluşturma ve anlık iletişim platformu Discord hakkında bir başka kan donduran tartışma ortaya atıldı. Bir Reddit kullanıcısı, uzun süredir siber hatalardan uzak duramayan şirketin Türkiye için bir ofis daha açtığını ancak hukuka aykırı her hareketin bu ofiste yapıldığını söyledi. Bugün bu çok bilinen ama bir o kadar da gizemli platform hakkında öne sürülen argümanları ve Reddit’te dolaşan geçersiz şirket telaffuzunu inceleyeceğiz.

Kurulduğu 2015 yılından bu yana bir oyun sunucusu platformundan dünyaca ünlü bir iletişim ağına dönüşen Discord, son birkaç yıldır büyük siber böcekleri ve komplo teorileriyle biliniyor.

Öyle ki ilk bakışta oldukça samimi ve kullanımı kolay sunucu topluluklarıyla karşılaşacağınız Discord’da Pentagon için savaş planları bir Minecraft sunucusu üzerinden paylaşıldı.

Discord’un ülkemizdeki illegal kullanımları göz ardı edilemez. Uzun süredir birden çok sunucuda kredi kartı hırsızlığı, kişisel bilgi paylaşımı gibi işlemler platform üzerinde hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyordu.

Şirket ise bu tehlikeli kullanıcıları sadece hesap kapatma ile cezalandırarak yasa dışı eylemlere göz yumuyor.

Küçük şirin logosuyla ilk etapta samimi olarak görülen Discord’u bu noktada sorgulamaya başlıyoruz. Nitekim 7 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan bu platform, ücretsiz ve reklamsız olmasına rağmen nasıl para kazandı?

Bu soruyu ilk soranlardan biri olan ünlü Youtuber Moon, “Dünyanın En Kötü Şirketi” olarak nitelendirdiği Discord’un devlet istihbaratıyla veri çaldığını savundu.

Ünlü Youtuber, 15 Mayıs 2022 tarihli videosunda Discord’un nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü ve sadece abonelik sisteminden kağıt üzerinde kazanç sağlayan Discord’un nasıl 7 milyar dolarlık bir değere ulaştığını, normal kullanımdan hiçbir ücret almadan, reklamsız irdeliyor. . Moon’a göre bu durumun en büyük sebebi, Çin hükümetinin her zaman Dsicord’un arkasında duran en büyük bilişim şirketi Tencent gibi büyük yatırımcılar. Soru şu ki, Discord’un arkasında neden ülke hükümetleriyle birlikte çalışan bu şirketler var?

Discord ile ilgili bu tüyler ürpertici iddiaları destekleyen son söylenti ise bizleri çok yakından ilgilendiriyor. Reddit’in ünlü kullanıcısı “naivelayou”, Discord’un Türkiye’de oldukça berbat işlere bulaştığını iddia ediyor.

Birazdan okuyacağınız paylaşımların tamamı bahsi geçen Reddit kullanıcısının iddialarıdır. Mevcut telaffuzlar artık kimse tarafından onaylanmadı.

Dev sızıntı tartışmasıyla ilgili olarak Reddit kullanıcısı, Discord’a her bağlandığında Türkiye’deki yeni ofisinde bir veri analistinin ilginç giriş bilgilerini ve işini anlatıyor.

“Levent’te bir plazada bulunan bir şirkette bilgi analisti olarak işe girdim ve burada bir süre zorunlu olarak çalıştırıldım ve işe başladıktan aylar sonra sahiplerinin Kafkas kökenli olduğunu öğrendim. Riske atmak istemediğim için adını veremeyeceğim bu işi Ankara’da Kale adlı bir istihbarat binasında çalışan bir akrabam bana buldu. Doğal olarak, binada işe başlayan herkesin akraba veya akraba olduğundan ve şirketin hiçbir yere iş ilanı bile vermediğinden haberim yoktu. Şimdi, görüşme aşamasındayken, gizlilik konusunda çok abartıp veri güvenliği ve zımnilik konusunda tonlarca belge imzalamak zorunda kaldıklarından başta biraz korkmuştum ama uzun süredir iş aradığım için ve Paraya ihtiyacım vardı, bu detayları görmezden gelmeme sebep oldu.

İşe kabul edildikten sonra hepsi benimle birebir çalışmak üzere görevlendirilen çalışma arkadaşlarımla tanışma fırsatım oldu. İlk dikkatimi çeken şey, ben dahil içeride çalışan insanlar olmamız ve hiçbir arkadaşımın Discord kullanmamış olmasıydı. Daha da ilginci işe giriş anında sosyal medya uygulamalarını kullanma eğilimleriniz başlığı altında iş görüşmesine giren her çalışan adayına açıkça Discord kullanıp kullanmadığımız sorulmuştur.

Tüm bunların arkasında kim ya da kim varsa, işimize olan kişisel ilgimizin asgari düzeyde olmasını istediği açıktı. Çalıştığımız sektörün bilişim olduğunu ailemiz dahil kimseye söylemememizi tavsiye ediyorlardı.

Yetkililerimiz işyerinin kapatılması konusunda sadece üstü kapalı uyarılarda bulunurken, zaman geçtikçe ve biz daha çok soru sormaya başlayınca bu üstü kapalı korkutmalar yerini doğrudan tehditlere bıraktı. En büyük kozları ise Discord’un Türkiye ofisinin çok yakında tüm dünyaya aynı anda duyurulacağını söyleyerek gözümüzü korkutmaları ve bir de olsa büyük bir reklam kampanyası stratejisi gereği bunu şimdilik saklamak zorunda kalmamızdı. bu konuda gözden kaçırdığımız bir şey varsa, tüm reklam kayıpları tazminat yoluyla bizden talep edilebilir. Aylarca bu formda devam ettik…

Yönetim tuhaf olduğumuz birçok durumu açıklıyor ve bir şekilde bizi ikna ediyordu. Ancak hiçbir zaman net olarak anlamadığımız şey, bir şekilde asıl ilgimizin yasa dışı yollardan sapan Discord kullanıcıları olduğuydu. Bu kadar sıkı çalışmasını garip bulsam da, toplumu güzelleştirmekle ilgileniyorum, genellikle sadece işime bakıyorum ve pek ilgilenmiyorum.”

Bildirilenlere göre bilgi analistimiz bir gün ofisteyken artık Discord sunucularındaki tüm kullanıcıların her türlü özel bilgilerine erişebildiğini fark ediyor.

“Ama sonra bir gün, Discord Hollanda Bv. Tarafımızdan bize gönderilen Gizlilik ve Güvenlik güncellemeleri bize doğru yolumuzu gösterdi.

Öncelikle kullanıcıların direkt mesaj kutularına, arkadaş listelerine girerek bilgi paketlerinin kayıtlarına ulaşabildim ve ardından tüm kullanıcıların direkt ses kayıtlarına ve hatta ekran sahnelerine ulaşabildim.

Ben işimin bu yeni koşullarına uyum sağlamaya çalışırken, yetmiyormuş gibi, ofis binamızda kimlikleri gizlenmiş bazı görevliler belirmeye başladı. Bu yetkililer her hafta Discord’da yasa dışı faaliyette bulunduğundan şüphelendikleri kişilerin gerçek kimlik numaralarını getiriyor ve gerçek kimliklerini bizden öğrendikleri bu kişiler hakkındaki bilgileri alıp dosyalıyorlardı. Genel profilde pek konuşmayan, belli ki soğuk ve önemli ama yeterli eğitim almış kişilerdi.

Bu gizemli adamlar, bariz kimlik numaralarını resmi tutanak gibi göstererek işlerini yapıyorlardı. Getirdikleri belgeleri operasyonun doğrudan bilgi işlem kısmına gittikleri için ne şekilde hazırladıklarını bilmiyorum ama savcı raporunun görüntüsünde hazırladıklarını duydum.”

Hikayenin sahibi, olayların devamında şirketin fiilen istihbarat için çalıştığını ve hatta Türkiye Discord’u tehdit ettiğinde platformun çalıştığı şirket aracılığıyla devletle veri paylaştığını söylüyor.

“Zamanla topladığımız kayıtlardan öğrendiklerimiz karşısında kanımız donarken, güven kazandıkça bize söylenen ‘Reklam’ saçmalıklarının iç yüzünü hep öğrendik. Gerçek şu ki, Türkiye o dönemde Git-Hub platformunu yasaklayacağını açıkladığında olduğundan çok daha sert bir duruşla Discord’u hedef almış hatta şirket Discord’u hedef almıştı. Yetkililerle temasa geçtiler ve bu uygulamayı ‘ByLock’ tarzı bir terör iletişim aracı olarak işaretleyerek Türkiye’de yasaklamakla tehdit ettiler. Discord ise üç buçuk milyon abonesini karşılayamadı ve Türkiye ile müzakere masasına oturdu ve ülkemizde yasaklanmaması karşılığında Türkçe konuşan her hesabın verilerini Türkiye’ye vermeyi kabul etti. olmuştu.”

“Ancak Discord, muhtemelen görüntü telaşı nedeniyle olası yasal sorumluluklardan sığınmak ve birinci elden yasal muhatap olmamak için topluluk sözleşmesi yaptığı kullanıcılarına bu sözleşmeyi gizlemek istedi. , bu bilgiler doğrudan yasama ve yargı organları, yasal kolluk kuvvetleri ile özgürlükler ve insan hakları noktasındaydı. Pozisyonu tartışılan bir ülkeye değil, Türkiye’nin kontrolündeki bir paravan şirkete devredebilmesini şart koşmuştu.”

Verilerin sunulması ile şüpheli kişiler tespit edilerek tutuklanır. Sonrasında bu kişiler muhbir olarak sanal dünyada dolaşmaya devam ederler:

“Peki, kimlik bilgimiz varsa, neden polis ya da bu kişiler ortalıkta durup bilgi depoluyorlardı? Devlete çalıştığımızdan emin olma noktasına gelmemize rağmen neden dışarıdan resmi görüntüden tamamen uzaklaşmıştık? Yetkililerin ne yapacağını anlamadan ve tedirgin bir şekilde beklemeye devam ederek bu soruları hep kendimize soruyorduk.

Zaman zaman bazı kişilerin tutuklandığını ancak kısa sürede serbest bırakılmalarının insanlarda umutsuzluk yarattığını duyuyor, veri paketlerini okuduğumuz serbest bırakılanların aslında sanal toplulukta nasıl muhbir olduklarına şahit oluyorduk.

Olayın devamında Discord üzerinden verileri ele geçirilen kullanıcılar, anlaşmaların arkasındaki kirli siyaset ve en değerlisi ise şirket bünyesinde olduğu iddia edilen bir suç çetesi gün yüzüne çıkıyor.

“Bizden resmi tutanak şeklinde talep edilen gerçek TC kimlik numaralarına ve kullanıcı adlarına ilişkin bu bilgi paketleri; kredi kartı dolandırıcıları, çocukları istismar edenler ya da buna aracı olanlar mernis bilgileriyle elde ettikleri kimlik bilgilerini kullanarak mağdurların çıplak fotoğraflarını ya da konuşmalarını ailelerine anlatmakla tehditlerle şantajlarla doldu. Binadaki bu devlet görevlileri, bize belgelenmesi için Gerçek Kimlik ve Kullanıcı adlarını getiren devletin saha personeliydi.’

Aşağıda okuyacağınız bilgilerin bazı kısımlarını ifşa etmemin iki amacı var. Her şeyden önce bu bilgiyi alır almaz devletin müdahale etmemesinin ardındaki kirli siyasetin sebebini öğrendim ve sonra koltuklarında oturup bu operasyonu planlayan siyasetçilerin aksine benim endişem şu: duyarlı ve sorumlu bir şekilde çalışan başta 23 görevli olmak üzere diğer devlet görevlilerinin hayatını tehlikeye atmaktadır.

Bu “kirli” politika söz konusu olduğunda, Sayın Devlet Önderimize göz dikmiş, tanınmış bir büyük siyasi devlet lideri, bu aceleci operasyon ve tutuklamaları, kamuoyunun takdirini kazanmak ve amacında kullanmak için kasten, hatta isteyerek geciktirmiştir. devlet başkanımızın sağlık durumuna ve siyasi gidişatına bağlı olarak onun lehine. Amacının bu suçları işleyen çocuk ve gençleri hata yapabileceklerine inandırmak ve onlardan kurtulmak, onları daha büyük ve kamuoyunda tepki yaratan olaylara bulaştırmak, nihayet bu büyük hukuksuzluğa bir atılımla son vererek koltuğa oturmak…

Bu oyunu çok sonra öğrendiğim kaynak ne binadaki devlet görevlileri ne de bilgi paketleri… Doğrudan iş bulmamı sağlayan “KALE” aynı zamanda misyon sahibi akrabamdı.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

almusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort